hyundai 08022022 30 content banner desktop

Prezentacja robo-psa Spot Boston Dynamics Klientom i dziennikarzom

„Prezentacja robo-psa Spot Boston Dynamics Klientom i dziennikarzom.” Hyundai Motor Poland zaprezentował w Polsce nowoczesnego robota Spot firmy Boston Dynamics. W ciągu ostatnich tygodni, robot Spot odwiedził cztery salony Hyundai Electrified w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, wzbudzając ogromne zainteresowanie Klientów marki oraz mediów.

W ramach całorocznego partnerstwa z Onet Rano, w poniedziałek, 7 lutego 2022, widzowie porannego programu nadawanego przez serwis Onet.pl, mieli okazję na żywo zobaczyć możliwości Spota, a także dowiedzieć się więcej o wizji marki Hyundai „Postępu dla Ludzkości”, i obszarach, które marka rozwija: elektromobilności, robotyce, sztucznej inteligencji, autonomicznej nawigacji, strategii salonów Hyundai Electrified. Rozmowę z Michałem Dziwulskim (Produkt, Hyundai Motor Poland) i Agnieszką Piłat (artystka, malarka, trenerka robotów Boston Dynamics) przeprowadził dziennikarz Onetu, Janusz Schwertner, prosto z salonu Hyundai Electrified w Warszawie.

blank
Źródło: https://www.hyundai.news/eu/

We wtorek, 8 lutego, ponownie w salonie Hyundai Electifried w Warszawie, odbyła się prezentacja psa-robota Spot Boston Dynamics dla dziennikarzy specjalizujących się w takich, dziedzinach jak technologia, biznes oraz motoryzacja. Przedstawiciele marki Hyundai przybliżyli raz jeszcze strategię marki na kolejne lata w dziedzinie elektromobilności, miejskiej mobilności powietrznej, robotyki, jazdy autonomicznej. W trakcie pokazu Spot zatańczył do piosenki zespołu BTS „I’m on it”. Temat artykułu to: „Prezentacja robo-psa Spot Boston Dynamics Klientom i dziennikarzom.”

Wizja „Postępu dla ludzkości” (Progress for Humanity)

Koncern pracuje nad osiągnięciem neutralności węglowej do 2045 roku oraz rozwojem wizji „Postępu dla Ludzkości” opierającej się na dążeniu do zapewnienia powszechnie dostępnej mobilności przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju społeczeństwa bezemisyjnego. Hyundai ogłosił, że do 2035 roku planuje zaprzestanie sprzedaży w Europie samochodów z silnikami spalinowymi i zaoferuje wyłącznie pojazdy zeroemisyjne. Poprzez partnerstwa strategiczne Hyundai angażuje się także w rozwój zeroemisyjnej mobilności powietrznej.

Submarka IONIQ

Do 2025 roku Hyundai planuje osiągnąć roczną sprzedaż samochodów elektrycznych wynoszą 560 000 sztuk oraz wprowadzenie 12 modeli elektrycznych. Między innymi będą to modele dedykowanej pojazdom elektrycznym submarki IONIQ. W 2021 roku zadebiutował IONIQ 5, pierwszy model oparty na platformie E-GMP. W tym roku zadebiutuje IONIQ 6, a wkrótce potem IONIQ 7. Oba modele w wersjach koncepcyjnych zostały już przedstawione szerszej publice.

blank
Źródło: https://www.hyundai.news/eu/
Hyundai Electrified

Hyundai Electrified to nowa koncepcja salonów Hyundai, dzięki którym Klienci mają lepszy dostęp do modeli zelektryfikowanych. Hyundai obecnie oferuje najszerszą gamę napędów zelektryfikowanych, w tym hybrydowe 48V, hybrydowe, hybrydowe plug-in, elektryczne, a także z ogniwami paliwowymi, w których wodór służy do produkcji prądu. W pierwszej kolejności Klienci będą mogli odwiedzić obiekty Hyundai Electrified w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Nowe salony zostały wyposażone w materiały, które przedstawiają zalety napędów zelektryfikowanych oraz różnice pomiędzy poszczególnymi ich wersjami. Temat artykułu to: „Prezentacja robo-psa Spot Boston Dynamics Klientom i dziennikarzom.”

Modele zelektryfikowane

  • MHEV (hybrydy 48V): i30, TUCSON
  • HEV (hybrydy): KONA Hybrid, TUCSON Hybrid, SANTA FE Hybrid
  • PHEV (hybrydy Plug-in): TUCSON Plug-in, SANTA FE Plug-in
  • EV (elektryczne): KONA Electric, IONIQ 5
  • FCEV (wodór): NEXO

 

▶▶▶ Sprawdź wybrane modele dostępne od ręki

 

Usługi mobilne

  • Hyundai BlueLink (aplikacja)

o   Zdalne sterowanie funkcjami samochodu (kluczyk, klimatyzacja)

o   Monitorowanie samochodu, nawigacja po zaparkowaniu

o   Udostępnianie innym użytkownikom

  • Charge myHyundai (aplikacja/usługa)

o   Ponad 300 000 stacji ładowania w całej Europie

o   Jedna karta, jedna opłata + atrakcyjne abonamenty

o   Dostęp do ultraszybkich ładowarek sieci IONITY o mocy do 350 kW

Pojazdy autonomiczne

Hyundai od wielu lat pracuje nad wprowadzeniem w pełni autonomicznych samochodów. W 2018 roku flota zasilanych wodorem NEXO z 4. poziomem autonomiczności (norma SAE) pokonała trasę z Seulu do Pjongczangu. Po włączeniu trybu autonomicznego kierowcy przez 190 kilometrów zupełnie nie musieli ingerować, a samochody utrzymywały maksymalną dozwoloną prędkość 100-110 km/h.

W 2021 roku Hyundai wraz Motional przedstawił IONIQ 5 Robotaxi – czyli pojazd oparty na elektrycznym modelu IONIQ 5, który został wyposażony w 30 czujników (m.in. kamery, radary i lidary), dzięki którym osiąga 4. poziom autonomiczności. Od 2023 roku flota pojazdów będzie wykorzystywana do przewozu pasażerów w Stanach Zjednoczonych. Użytkownicy będą mogli zamówić przejazd pojazdem bez kierowcy. Do 2030 roku Hyundai zakłada komercjalizację technologii autonomicznych i sprzedaż w pełni autonomicznych pojazdów.

Hyundai Motor Group zaplanowało wprowadzenie w tym roku pierwszego samochodu z 3. poziomem autonomiczności. Obecnie oferowane modele Hyundai wykorzystują 1. lub 2. poziom autonomiczności, dzięki systemom zapobiegania kolizji czołowych, utrzymywania pasa ruchu czy też zastosowaniu inteligentnego tempomatu i asystenta jazdy autostradowej. Obecnie dostępne są takie funkcje jak unikanie lub minimalizowanie skutków kolizji, utrzymywanie samochodu na środku pasa ruchu, podążanie za samochodem z zadaną prędkością i ustalonym dystansem oraz zmiana pasa ruchu poprzez włączenie kierunkowskazu. Dodatkowo wybrane modele Hyundai posiadają możliwość zdalnego parkowania. Użytkownicy zeroemisyjnych modeli IONIQ 5 czy też NEXO mogą wykonać manewr parkowania bez konieczności przebywania w pojeździe.

blank
Źródło: https://www.hyundai.news/eu/
Boston Dynamics

Na początku 2021 roku Hyundai Motor Group (Grupa) nabyła pakiet kontrolny akcji w Boston Dynamics, aby rozwijać technologie robotów, które poprawiają jakość życia ludzi i promują bezpieczeństwo. Rozwój technologii robotyki zapewni synergię zakładom przemysłowym Grupy, pojazdom autonomicznym i przyszłym rozwiązaniom miejskiej mobilności powietrznej (UAM).

Firma powstała w 1992 roku, natomiast w 2004 roku powstał pierwszy robot – BigDog, który został skonstruowany przy współpracy z NASA dla DARPA.

W 2016 roku został zaprezentowany dwunożny Atlas, humanoidalny robot mierzący 1,5 metra, ważący 80 kilogramów, który potrafi biegać z prędkością do 1,5 metra na sekundę. Zachwycił publikę trenując parkour, wykonując stanie na rękach, a nawet salta do tyłu.

W 2019 roku pojawił się czworonożny robot Spot. Ponad 400 robo-psów trafiło już do pierwszych Klientów. Spot wykorzystywany jest w środowisku, które jest niebezpieczne dla ludzi. Dwa roboty wyposażone w czujniki promieniowania wykorzystywane są w Czarnobylu do tworzenia mapy poziomu skażenia terenów. Inne zastosowania to tworzenie cyfrowych kopii, a także zdalne inspekcje, odczyty wskaźników oraz detekcja hałasu, gazów czy wycieków. Obecnie prowadzony jest program pilotażowy, w którym robo-psy służą do monitorowania bezpieczeństwa w fabrykach należących do Hyundai Motor Group. Temat artykułu to: „Prezentacja robo-psa Spot Boston Dynamics Klientom i dziennikarzom.”

 

Zobacz też:

Podobne wpisy