hyundai ces 2022 key visual mot ecosystem single image desktop

Hyundai Motor zaprezentował na targach CES 2022 system Plug&Drive

Hyundai Motor zaprezentował na targach CES 2022 innowacyjny system Plug&Drive. Hyundai Motor Company zaprezentował na targach elektroniki użytkowej CES 2022 swoją modułową platformę Plug&Drive (PnD), która pozwala na mobilność nieożywionych elementów, począwszy od małych przedmiotów, aż po duże przestrzenie społecznościowe.

Podczas wydarzenia liderzy Hyundai Motor i Boston Dynamics przedstawili wspólną wizję robotyki zarówno w świecie rzeczywistym, jak i metawszechświecie (znanym też jako metaverse) pod hasłem „Rozszerzanie zasięgu ludzkiego”. Hyundai Motor ujawnił także swoje plany stworzenia zaawansowanej mobilności z nieograniczonym ekosystemem Mobility of Things (MoT) oraz zaprezentował szereg robotów i nowych pomysłów.

„Kierujemy wszystkie nasze inżynierskie i kreatywne wysiłki w zakresie robotyki w stronę budowania nieograniczonego ekosystemu Mobility of Things. Celem jest, aby robotyka umożliwiała wszelkiego rodzaju mobilność osobistą, połączoną z komunikacją, poruszaniem się i autonomicznym wykonywaniem zadań.”Dong Jin Hyun, Wiceprezes i Szef Laboratorium Robotyki Hyundai Motor Group

blank
Źródło: https://www.hyundai.news/eu/
Autonomiczne poruszanie się obiektów z PnD

Platforma modułowa PnD to kompleksowe rozwiązanie mobilne, które łączy w sobie inteligentny układ kierowniczy, hamulcowy, elektryczny napęd i zawieszenie. Układ z jednym kołem wykorzystuje siłownik sterujący, dzięki któremu może obracać się o 360 stopni. Takie rozwiązanie umożliwia ruch holonomiczny, jak w przypadku łyżwiarstwa figurowego. Natomiast LiDAR, czujniki i kamera umożliwiają obiektom z systemem PnD na autonomiczne poruszanie się.

System PnD można dołączać do wszystkiego, zaczynając od stołów, a kończąc na kontenerach, tak aby zwiększyć ich mobilność. Użytkownicy mogą wybierać różne konfiguracje napędów i rozmiary platform w zależności od swoich wymagań. Temat artykułu to: Hyundai Motor zaprezentował na targach CES 2022 innowacyjny system Plug&Drive

„Moduł PnD jest adaptacyjny i można go rozbudowywać, tak aby odpowiadał ludzkim potrzebom. Ponieważ w bliskiej przyszłości nie będziesz już przenosić swoich rzeczy – to one będą się poruszać wokół ciebie. PnD sprawia, że nieożywione przedmioty stają się mobilne. To właśnie ta umiejętność umożliwia zmianę praktycznie każdego obszaru życia. PnD to sposób na konfigurowanie przestrzeni na żądanie.”Dong Jin Hyun, Wiceprezes i Szef Laboratorium Robotyki Hyundai Motor Group

Hyun wyjaśnił, że PnD może być przydatne w zarządzaniu przestrzenią biurową, co stało się przemysłem wartym miliard dolarów. PnD pozwala zespołom – a nawet całym firmom – modyfikować i wykorzystywać przestrzeń do pracy na żądanie, umożliwiając stworzenie specjalnie zaprojektowanej obszarów lub koncepcji PBS. Za pomocą modułów PnD można przekształcić cały model biznesowy, a nawet całkowicie zrezygnować ze stałych lokalizacji.

Elastyczność jazdy PnD może również zindywidualizować transport publiczny, aby sprostać bardzo specyficznym, indywidualnym potrzebom. Jak na przykład moduł mobilności osobistej, który łączy się z głównym modułem na większą część podróży, ale można go odłączyć na ostatnią milę, aby zabrać pasażera bezpośrednio do miejsca docelowego. Temat artykułu to: Hyundai Motor zaprezentował na targach CES 2022 innowacyjny system Plug&Drive

Na targach CES 2022 Hyundai Motor zaprezentował w sumie cztery koncepcyjne sposoby na wykorzystanie modułowej platformy PnD, w tym mobilność osobistą, mobilność usługową, mobilność logistyczną i L7 — wszystkie one pasują do nieograniczonego ekosystemu MoT.

blank
Źródło: https://www.hyundai.news/eu/

Personal Mobility (mobilność osobista) to przykładowe zastosowanie systemu, urządzenie wyposażone jest w cztery 5,5-calowe moduły PnD. Mierzący 133 cm szerokości, 125 cm długości i 188,5 cm wysokości pojazd skonstruowany jest do konkretnego celu (PBV) i ma zapewniać mobilność na ostatniej mili dla każdego pasażera. Jest skonfigurowany tak, aby efektywnie wykorzystywać przestrzeń, stosując metodę obrotowego otwierania i zamykania, a swobodna obsługa jest możliwa dzięki inteligentnemu joystickowi zainstalowanemu po prawej stronie siedzenia bez konieczności używania kierownicy czy pedałów.

Pojazdy Service Mobility i Logistic Mobility (mobilność usługowa i logistyczna) wykorzystują tę samą platformę, mierzącą 130 cm szerokości, 110 cm długości i 180 cm wysokości, z miejscem do przechowywania, które otwiera się i zamyka jak szuflada. Service Mobility może być używany do różnych zastosowań, takich jak transport bagażu klientów w hotelach, natomiast Logistics Mobility może być używany do transportu towarów z magazynów.

Z kolei pojazd typu L7 zapewnia ekstremalną mobilność dzięki powiększonemu o 12 cali modułowi PnD. Podobnie jak w przypadku Personal Mobility, siedzenie obraca się, dzięki czemu pasażer może z łatwością wsiadać i wysiadać, a także można nim swobodnie sterować za pomocą joysticka. Temat artykułu to: Hyundai Motor zaprezentował na targach CES 2022 innowacyjny system Plug&Drive

Rozszerzenie zasięgu działania robotów o lokalizacje zewnętrzne dzięki MobED

Również na targach CES 2022 Hyundai zaprezentował małą platformę mobilną MobED (Mobile Eccentric Droid) z modułem Drive & Lift (DnL), kompleksowe rozwiązanie robotyki oparte na mimośrodowym mechanizmie kołowym, który łączy układ napędowy, kierowniczy i hamulcowy w jedną strukturę. Z systemem DnL zamontowanym na każdym kole, MobED może podnosić platformę w górę i w dół, dzięki czemu nadwozie może pozostać poziome, gdy MobED pokonuje nierówny teren lub niskie przeszkody, takie jak stopnie lub progi zwalniające.

Zaprojektowany z myślą o pełnej wszechstronności i modułowości, MobED może być wykorzystywany do różnych zastosowań, w zależności od zamontowanego na nim modułu – może zostać rozszerzony zarówno o warianty systemów załogowych, jak i bezzałogowych. Dzięki wyjątkowej zwrotności platforma może być również wykorzystywana do robotów serwisowych, które mogą działać zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynków.

 

▶▶▶ Sprawdź wybrane modele dostępne od ręki ✅

 

Robot MobED mierzy 60 cm szerokości, 67 cm długości i 33 cm wysokości oraz waży 50 kg, a pojemność jego akumulatora wynosi 2 kWh. Przy 12-calowych oponach jego maksymalna prędkość wynosi 30 km/h. Hyundai Motor zaprezentował również koncepcję funkcji przewodnika dla MobED, wyposażonego w monitor do przyciągania uwagi ludzi, na przykład odwiedzających atrakcję publiczną.

Hyundai Motor przygotowuje się również do wykorzystania modułów DnL w różnych zastosowaniach, takich jak działalność przewodników czy dostarczanie przesyłek, ponieważ uważa, że moduł ten może rozszerzyć zasięg działania robotów o lokalizacje na zewnątrz budynków.

Na targach CES 2022 goście mogli zobaczyć linię produktów robotów firmy, w tym różne zastosowania nowych platform modułowych PnD i DnL, takich jak niedawno zaprezentowany Mobile Eccentric Droid (MobED), a także Spot i Atlas firmy Boston Dynamics. Podczas dni publicznych koncepcje Personal Mobility, L7 i MobED przeprowadzały też demonstrację możliwości na stoisku Hyundai Motor. Temat artykułu to: Hyundai Motor zaprezentował na targach CES 2022 innowacyjny system Plug&Drive

 

Zobacz też:

Podobne wpisy